Τετάρτη, 27 Μαΐου 2020

"Χρυσός" βαθμός για την Καλλιθέα στη Σαντορίνη, παράπονα από τον Πανθηραϊκό

Η Καλλιθέα παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κατάφερε να πάρει "χρυσό" βαθμό στη Σαντορίνη από τον Πανθηραϊκό με το γκολ του Μπέλη στο 90΄, που προήλθε από αμφισβητούμενο έμμεσο που υπέδειξε ο διαιτητής Πουλόπουλος για καθυστέρηση του Ντούνη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36' με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Στάθη Λούκα, που αποβλήθηκε με δευτερη κίτρινη κάρτα στο 60΄, όταν ο Πουλόπουλος σφύριξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του αρχηγού του Πανθηραϊκού πάνω στον Μαρουκάκη.

Ο Ντούνης κέρδισε τον Στούπη και η ομάδα της Σαντορίνης παρότι έπαιζε με παίχτη λιγότερο κατάφερε να κρατήσει την Καλλιθέα μακριά από την εστία της μέχρι την φάση του του έμμεσου που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά των γηπεδούχων.

Πλέον, η Καλλιθέα ανέβηκε στους 53 βαθμούς και παρέμεινε πρώτη, έχοντας πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τη Θύελλα Καμαρίου. Ο Πανθηραϊκός έμεινε χωρίς νίκη για έκτο σερί ματς, συγκεντρώνοντας 35 βαθμούς ως τώρα.

Η περιγραφή του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο, η Καλλιθέα απείλησε πρώτη με το φάουλ του Στούπη, το οποίο απομάκρυνε ο Ντούνης στο 9', ενώ στο 28', το μακρινό σουτ του Σταύρου πέρασε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους με το σουτ του Βαλαβανόπουλου που έδιωξε ο Φαρμάκης στο 32'. Στο 36΄, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Στάθη Λούκα και ολιγωρία των αμυντικών της Καλλιθέας και του Φαρμάκη, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, δίνοντας προβάδισμα στον Πανθηραϊκό το οποίο διατήρησε χωρίς να απειληθεί ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Πανθηραϊκός έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, με τον Κόντι να βρίσκεται "φάτσα" με το τέρμα, αλλά ο Χοτζάλλι έβαλε την κόντρα στο σουτ του.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ντούνης μπλόκαρε το επικίνδυνο γύρισμα του Σταύρου. Στο 60', ο Μαρουκάκης κέρδισε τραβηγμένο πέναλτι και τη δεύτερη κίτρινη του Λούκα, όμως ο Στούπης είδε του σουτ του να απομακρύνεται εντυπωσιακά από τον Ντούνη.

Μετά την αποβολή, η Καλλιθέα  προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Ντούνης έδιωξε στο 77' το εξαιρετικό φάουλ του Μπέλλη.

Στο 90', οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν αμφισβητούμενο έμμεσο φάουλ και ο Μαρουκάκης έστρωσε έξυπνα στον Μπέλλη, ο οποίος πλάσαρε όμορφα στο ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για την Καλλιθέα.

Στο 92' αποβλήθηκε ο Κρητικός, ενώ μετά τη λήξη του ματς αποβλήθηκε και ο Καλύβας, που συμμετείχε στην ένταση μικρής διάρκειας που δημιουργήθηκε  στο γήπεδο από τους φίλους του Πανθηραϊκού που βίωσαν την αδικία.

Διαιτητές: Πουλόπουλος, Γεωργακόπουλος και Κοτζαμανίδης

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Ντούνης, Τσόπελας, Φουάσης, Μπιρμπίλι, Χούσα (82' Περιάλης), Λούκας, Κόντι (62' Λαμπρόπουλος), Παπασάββας, Βαλαβανόπουλος (79' Κορέτα), Αντωνιάδης, Ντούνιας (71' λ.τρ. Γκούρα)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Φαρμάκης, Χοτζάλλι, Παπαγγελής, Καλύβας, Κρητικός, Κώστας (62' Μπέλης), Σταύρου, Καλτσάς, Μαρουκάκης, Στούπης, Ντρούγκας (46' Λάμπη)

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Atacon
web radio
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Τριπλό “μπαμ” στον Α.Ο. Θήρας με Βλαχάκη - Εμμανουηλίδου - Χατζηευστρατιάδου! (vid)
Α.Ο. Θήρας : Συνεχίζουμε να έχουμε υψηλούς στόχους (vid)
Μπράνκο Γκάιτς : H Σαντορίνη ήταν το σπίτι μου για δύο χρόνια, χαρά μου να είμαι προπονητής και μέλος της οικογένειας του Α.Ο. Θήρας
Ο Γ.Σκοπελίτης και ο Α.Πατηνιώτης την Τρίτη (26/4, 13:00) στο μεσημεριανό μαγκαζίνο του Volcano Tv.
Κ. Παπαδόπουλος : Όλοι ξέρουν τι έχει χτίσει ο Α.Ο. Θήρας,παρά τις περίεργες συνθήκες στοχεύουμε και πάλι ψηλά.